Daihatsu’nun Materia’nın turbo versiyonunu üreteceğine dair beklentim sonunda gerçekleşti! Şu an için sadece Güney Afrika’da pazara sunulan Turbo Materia’nın, gelecekte diğer ülkelerde de satışa sunulacağını tahmin ediyorum.

100 km/s sürate sadece 8.9 saniyede ulaşabilen ve son sürati 200 km/s ile elektronik olarak limitlenmiş aracın 120 km/s sabit hızla giderkenki yakıt tüketimi sadece 7 litre/100 kilometre.

148 beygir gücündeki turbo beslemeli motor 4800 devirde 190Nm tork sunuyor.

Materia ile kıyaslandığında 30 mm daha alçak olan araçta, siyah camlar, Eibach performans yayları ve yüksek performanslı frenler standart olarak geliyor. Opsiyonel olarak satın alınabilecekler ise Momo direksiyon, 1000W gücündeki bir amplifikatöre bağlı CD ve MP3 özellikli, 6 hoparlörlü müzik sistemi ve sınırlı kaymalı diferansiyel olarak listelenebilir.

Lastik ölçüsü 205/40/17 olan araç için müşteriler satın alma aşamasında gri renkli beş kollu jant veya 12 kollu siyah ve kırmızı çizgili jantı tercih edebiliyorlar.

Turbo basıncı sadece 0.4 bar olan araç, motor gücünü daha çok spor egzoz, revize edilmiş yakıt besleme sistemi ve performans çipinden alıyor. Daihatsu bu sayede motor ömrünü uzatmayı amaçlamış. Bu ayrıca aracın motor gücünün sadece turbo basıncı artırılarak kolayca yükseltilebileceği anlamına da geliyor.

YRV Turbo’nun üretiminin bitmesi ile hot hatch modeli kalmayan Daihatsu’nun Turbo Materia’yı süratle Türkiye başta olmak üzere diğer ülkelerde de satmaya başlaması en büyük dileğimiz. Hazır YRV Turbo’dan bahsetmişken, iki araç arasındaki en büyük farkı da belirtemeden geçmeyeyim: Materia Turbo düz vites!

Periyodik bakım aralıkları 15.000 km olan ve 3 yıl veya 100.000 km garantili olarak satılan Materia Turbo’nun satış fiyatı TL olarak hesaplandığı zaman ortaya 44.000 TL rakamı çıkıyor.