Cuore problemleri

Daihatsu'nun, şehir içi kullanım için tasarlanmış, ekonomi profesörü, bücür aracıdır. Daihatsu Cuore, çeşitli ülkelerde Mira, Domino ve Charade adları altında da satılmaktadır.

Cuore problemleri

Mesajgönderen bahcevan » 23 Nis 2008, 01:23

Arkadaşlar 2007 model daihatsu cuore low grade satın aldım.Aracta hidrolik direksiyon olmadıgını ögrenince büyük hayal kırıklıgı yaşadım.Acaba sonradan hidrolik direksiyon takılabiliyor mu. 2007 model bir araçta hidrolik direksiyonu standart olarak sunmamayı daihatsu gibi bir firmaya hiç yakıştıramadım
bahcevan

Marka: Daihatsu
Model: Sirion 1. Nesil

Re: Cuore problemleri

Mesajgönderen Umut-Gultekin » 23 Nis 2008, 09:22

bahcevan yazdı:Arkadaşlar 2007 model daihatsu cuore low grade satın aldım.Aracta hidrolik direksiyon olmadıgını ögrenince büyük hayal kırıklıgı yaşadım.Acaba sonradan hidrolik direksiyon takılabiliyor mu. 2007 model bir araçta hidrolik direksiyonu standart olarak sunmamayı daihatsu gibi bir firmaya hiç yakıştıramadım

Daihatsu'nun böyle acayiplikleri var malesef. 2005 model arabada direksiyon ayarı yok mesela Sirion ve YRV'lerde. Bagajlarında lamba yok, torpidolarında lamba yok. Benzin bitiyor uyarı ışığı yok. Olmaması gereken, rakiplerinin hiçbirinde olmayan uçuk özellikler koyuyorlar mesela 2003 model arabada 6 airbag, aynı arabaya direksiyon ayarı koymuyorlar. Acayip bir strateji gerçekten, çözemedim gitti. Düşüncem Toyota'dan farkı olsun diye Daihatsu'nun bu tip ufak mide bulandırıcı ayrıntıları arabalara katıyor olabilirler.

Cuore'ye gelince. Aynı arabanın 2003 modelinde sadece hidrolik değil, elektrohidrolik direksiyon olduğunu, kullanımının inanılmaz kolay ve zevkli olduğunu ve günümüzde bu elektrohidrolik sistemin üst sınıf arabalarda yeni yeni standart hale gelen bir donanım olduğunu söylesem ne dersiniz :)

2003 yılında böyle bir sistem olduğuna göre bence 2007'ye de bunu taktırabilirsiniz. Cuore donanım farkları konusunda çok bilgim yok ama low grade dediğiniz için soruyorum. Sizdeki araç düşük donanımlı olduğu için olabilir mi bu eksiklik? Tabii yine de 2007 yılında olmaması gereken birşey ama ne yapacaksınız, olabiliyor böyle şeyler. Daihatsu kimi zaman arabalarına 10 yıl sonranın teknolojilerini koyuyor, kimi zaman ise 10 sene geri kalmış teknolojiyi. Hatta muhtemelen aynı araca her ikisini birden. 2012 yılında holografik konsola sahip ama direksiyon ayarı olmayan bir Cuore görürsem şaşırmayacağım :) İlginç bir markanın tutkunuyuz :roll:
Kullanıcı avatarı
Umut-Gultekin
Daihatsu Freak

Model: YRV Turbo

Mesajgönderen bahcevan » 23 Nis 2008, 11:37

Bir üst versiyon olan high grade de elektrik destekli direksiyon varmış.Servise telefon edip sordum.Direksiyonu hidrolik hale dönüştürebilirmiyiz diye mümkün olmadıgını söylediler.Arabamda klima,abs,immobiliser,park sensörü,cd player bile orjinalinde var ama malesef direksiyon mekanik.
bahcevan

Mesajgönderen Umut-Gultekin » 23 Nis 2008, 12:17

bahcevan yazdı:Bir üst versiyon olan high grade de elektrik destekli direksiyon varmış.Servise telefon edip sordum.Direksiyonu hidrolik hale dönüştürebilirmiyiz diye mümkün olmadıgını söylediler.Arabamda klima,abs,immobiliser,park sensörü,cd player bile orjinalinde var ama malesef direksiyon mekanik.

Niye mümkün olmadığını anlamadım. Aynı araba sonuçta. Donanım farklı sadece. Parça değişimi yapılarak yapılır mutlaka. Merkez servis ile bir konuşun isterseniz.
Kullanıcı avatarı
Umut-Gultekin
Daihatsu Freak

Model: YRV Turbo

Mesajgönderen SonCuoreci » 24 Nis 2008, 10:50

bahcevan yazdı:Bir üst versiyon olan high grade de elektrik destekli direksiyon varmış.Servise telefon edip sordum.Direksiyonu hidrolik hale dönüştürebilirmiyiz diye mümkün olmadıgını söylediler.Arabamda klima,abs,immobiliser,park sensörü,cd player bile orjinalinde var ama malesef direksiyon mekanik.

Merhaba bahcevan, aracın hayırlı olsun... Benim aracım da 2007 model bir Cuore... Ben de hidrolik direksiyon olmadığını farkettiğimde çok şaşırmıştım... Gerçekten de aracın inanılmaz özellikleri var fakat low gradelerde hidrolik direksiyonun ve otomatik camın olmaması beni hüsranlara gark ediyor!
Ben otomatik cam olayını hallettim, ama hidrolik direksiyon işi ne olur bilemiyorum... Benim birader makine mühendisi ve otomotiv sektöründe çalışıyor. Aracıma hidrolik direksiyonun takılıp takılamayacağını ona sorduğumda böyle bir şeyin teorik olarak mümkün olduğunu ama çok masraflı ve çok fazla parça değişimi gerektiren bir işlem olduğunu söylemişti... (Yani "hemen hemen mümkün değil"e getirmişti lafı)
Zaten alıştıktan sonra o ağırlık ortadan kayboluyor açıkçası... Sadece park halinde, aracın durduğu yerde lastikleri hareket ettirmek nispeten güç oluyor ama dediğim gibi, insan alışıyor... Lastiklerin de ince olması bizim mekanik direksiyonların nispeten hafif olmasına fayda sağlıyor.
Ancak bu mekanik direksiyonun bana göre en büyük dezavantajı, direksiyonda boşluk olması! Seyir halindeyken ani manevralarda bu boşluk tehlikeli sonuçlar doğurabilir allah esirgesin... Çünkü Cuorelerimizin mekanik direksiyonu hidrolik direksiyona göre ani manevralara karşı bir hayli hissiz... Aman dikkat...

Bu arada bir iki soru: aracı sıfır mı aldın yoksa ikinci el mi? İkinci el ise kaç km.'de idi aldığında ve şu an kaç km.'de?
Kullanıcı avatarı
SonCuoreci

Model: Cuore

Mesajgönderen mustafa » 24 Nis 2008, 14:06

Bahçıvan arkadaş, hayırlı uğurlu olsun. Cuore keyifli bir araç, ufak tafak eksiklikleri var ama neyapalım. Daihatsu'nun mantığını anlamak çok zor. Arka hoparlörleri ve merkezi kilit-uzaktan kumanda gibi eksikleri yaptırdık fakat hd. direksiyonun astarı yüzünden pahalı olacağı için hiç ugraşmadım. Eşim kullanırken biraz zorlanıyor, benim için fark etmiyor.Hd. olmamasının avantajı var, kaldırıma cıkma, vurma ve darbeye maruz kalmada cabuk bozulmaz. Merak etme Cuore sirinliğiyle kendini kısa sürede kendini sevdirir. Son Cuoreciyle benimki siyah senin Cuore ne renk?
mustafa

Mesajgönderen bahcevan » 24 Nis 2008, 17:26

Hayırlı olsun dilekleriniz için teşekkür ederim.aracım ikinci el. Şu an 12100 kilometrede.11900 kilometrede satın aldım.Rengi metalik gri. Alalı daha 3 gün oldu.Fiyatını da söylememin bir mahsuru yoktur sanıyorum.13250 ytl ye satın aldım.Hidrolik Direksiyon meselesinde bu gerçegi kabullenmekten başka çare yok sanıyorum.Direksiyonun hissizligi hususuna bende katılıyorum.Benim bir sorum daha olacak.Tamircide 2003 model bir cuore görmüştüm.Ustaya sordugumda nasıl bir araç diye motoru için hiçde iyi şeyler söylememişti.Bizim cuorelerimizin motor dayanılılıgı nedir bilginiz var mı.Sizlerle bir şeyi daha paylaşmak istiyorum. belki sizlere saçma gelebilir ama ben cuore'me sıralı sistem lpg taktırdım.Bununla ilgili ayrıntılarıda daha sonra yazarım.
bahcevan

Mesajgönderen SonCuoreci » 24 Nis 2008, 17:36

bahcevan yazdı:Hayırlı olsun dilekleriniz için teşekkür ederim.aracım ikinci el. Şu an 12100 kilometrede.11900 kilometrede satın aldım.Rengi metalik gri. Alalı daha 3 gün oldu.Fiyatını da söylememin bir mahsuru yoktur sanıyorum.13250 ytl ye satın aldım.Hidrolik Direksiyon meselesinde bu gerçegi kabullenmekten başka çare yok sanıyorum.Direksiyonun hissizligi meselesine bende katılıyorum.Benim bir sorum daha olacak.Tamircide 2003 model bir cuore görmüştüm.Ustaya sordugumda nasıl bir araç diye motoru için hiçde iyi şeyler söylememişti.Bizim cuorelerimizin motor dayanılılıgı nedir bilginiz var mı acaba.Sizlerle bir şeyi daha paylaşmak istiyorum. belki sizlere saçma gelebilir ama ben cuore'me sıralı sistem lpg taktırdım.Bununla ilgili ayrıntılarıda daha sonra yazarım.

Gördüğün 2003 Cuore belki de sahibinin hor kullanımından dolayı kötü bir durumdadır. Benim araç şu an aşağı yukarı 9000 km'de, henüz hiçbir sorunla karşılaşmadım. Servisteki elemanlar da genelde bu araçların problemsiz araçlar olduğunu söylüyorlar ısrarla... LPG ile ilgili izlenimlerini de heyecanla bekliyorum (Bu arada tankı nereye sığdırdın çok merak ettim :) )

Bu arada Mustafa Bey, geçen gün söylediğiniz motor sesini aracımda duymaya çalıştım: 2.,3. ve 4. viteste arabayı devirlendirip ayağımı gazdan çektim fakat motorun o belli bielirsiz uğuldamasından başka bir ses duymadım...
Kullanıcı avatarı
SonCuoreci

Mesajgönderen mustafa » 24 Nis 2008, 17:52

2003 Cuoreyle 2007 Cuore tamamen aynı motor bildiğim kadarıyla, aslında tamamen aynı araba.
Bahçıvan kardeşim acizane sana şu tavsiyem olacak, hiçbir tamircinin hiç bir ustanın sözüne inanma. onlara yalancı demiyorum ama işlerini bilmiyorlar, çok cahiller. gerçekten usta olan işini bilen tamirci sayısı yüz kişide beş kişidir.
Cuorenin motor yağ kapasitesi 2.1 ltdir yağ filtresi de değişirse 2.3 lt.dir. bizim daihasu servisi arabaya 4 lt yağ koyuyor. ve araba aylarca bu şekilde çalışıyor. Geçen yaz bu olayıda Daihatsu merkeze bildirdim. Bunu sana örnek olsun diye anlattım. Ustaların he halde olduklarını bil diye. Şunu söyleyeyim ilgisiz, Beceriksiz olan Daihatsu firması senin o tamirciden daha iyi biliyordur, hic kafanı yorma. Banada sorarsan Cuore nin en iyi yeri, motoru. Bence teknoloji harikası.
Arabanın km. side az, fiyatıda iyi güle güle kullan. lpg için çok acele etmişsin. Ben Bursa'dayım yakın bir şehirdemi oturuyorsun?
mustafa

Mesajgönderen mustafa » 24 Nis 2008, 17:56

Teşekkürler Onur ozaman benim Cuore'nin janzumanında bir problem var demekki.
mustafa

Mesajgönderen bahcevan » 24 Nis 2008, 18:08

Ben istanbulda otoruyorum.Çok yogun trafikte araç kullanmak zorunda oldugum için lpg alternatifini tercih ettim.Evim ile işim arası 12 kilometre.Normal şartlarda 10-15 dakikalık yol.Ama yogun trafikte 1saati geçtigi oluyor.Araç ne kadar az yaksada dur kalk yapmaktan ve her gun saatlerce trafikle boguşmaktan yakıt gideri ciddi şekilde artıyor.
bahcevan

Mesajgönderen SonCuoreci » 24 Nis 2008, 20:51

bahcevan yazdı:Ben istanbulda otoruyorum.Çok yogun trafikte araç kullanmak zorunda oldugum için lpg alternatifini tercih ettim.Evim ile işim arası 12 kilometre.Normal şartlarda 10-15 dakikalık yol.Ama yogun trafikte 1saati geçtigi oluyor.Araç ne kadar az yaksada dur kalk yapmaktan ve her gun saatlerce trafikle boguşmaktan yakıt gideri ciddi şekilde artıyor.

Ben de İstanbul'da oturuyorum bahcevan, Bahçelievler'deyim. Sen nerde oturuyorsun? Yakınsak belki görüşme imkanı da bulabiliriz...
Kullanıcı avatarı
SonCuoreci

Mesajgönderen SonCuoreci » 24 Nis 2008, 20:54

mustafa yazdı:Teşekkürler Onur ozaman benim Cuore'nin janzumanında bir problem var demekki.

Rica ederim Mustafa Bey... Siz şanzımanı bir kontrol ettirin ne olur ne olmaz...
Kullanıcı avatarı
SonCuoreci

Mesajgönderen bahcevan » 25 Nis 2008, 01:05

Hidrolik direksiyon hususunda merkez servisten toplu talepte bulunsak makul bir çözüm üretirler mi acaba
bahcevan

Mesajgönderen bahcevan » 05 May 2008, 12:02

Cuoreye hidrolik direksiyon için sanayide çıkmacılarla görüştüm.Bir yerde hidrolik direksiyon takımı buldum.Aracı getirmemi söylediler.Eğer uygulama imkanı olurlarsa takacaklar.Fiyat 700 ytl civarı.Gelişmelerden haberdar ederim.Muhtemelen ellerinde birden fazla çıkma hidrolik direksiyon seti var.Kendi aracına taktırmayı düşünen arkadaşlar varsa hep birlikte gitip
görüşebiliriz.Belki pazarlık şansımız artar.
bahcevan

Dön Cuore

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir