Koltuk sayısı, araç ruhsatı hakkında

Daihatsu, motor sporları veya otomotiv konularının dışında kalan herşey için genel forum alanı.

Koltuk sayısı, araç ruhsatı hakkında

Mesajgönderen afacan » 21 Ara 2010, 17:47

Baştan söyleyeyim bu olayda bir tek hatalı varsa o da BENİM !!

Bu yazıyı benzer sorunla karşılaşan arkadaşlara yardımcı olması amacı ile yazıyorum.

Bundan yaklaşık 1.5 yıl önce ülkemizde nadir bulunan ( toplam 50 adet) 2007 Daihatsu Copen marka 2. el bir otomobil aldım. Bu tür araç satışlarında motor ve şase numarası kontrol edilir ya, çalıntı olma ihtimaline karşı; ben de öyle yaptım, sorun yoktu.

1.5 yıl süresince aracımı sorunsuz kullandıktan sonra araç muayene zamanı gelmişti, zamansılıktan biraz da ihmalden; randevu için geciktim, ancak gemlik TÜV istasyonunda sıra bulabildim ve aracı muayeneye götürdüm. Kafamda stepne mi lastik tamir kiti mi, biribirinin yerine geçer mi soruları varken... ( ki bunun için resmi websitesinde bilgi bulamadığımdan daha önce TÜVTÜRK merkez bürosunu aradım, stepne olmazsa aracın hafif kusurla geçeceğini telefondaki arkadaşın oradaki bir kaç kişiye danışmasından sonra öğrendim - 2 gün sonra internet sitesine aracın fabrika çıkışında varsa stepne yerine lastik tamir kitinin de olabileceği ifadesi kondu, memlekete böyle de bir yararımız dokundu :) )

TUVTürkte arkadaşlar sağolsunlar çok ilgilendiler, nezaketle yardımcı oldular, görevli aracın muayenesini yaptı ve yanıma geldi

- Beyefndi aracınız ağır kusurlu
- Nasıl olur? gözüm gibi bakıyorum
- arabanız 5 kişilik görünüyor
^+%&/!!!!

Aslında kusur araçta değil, ruhsattaydı. Aracın koltuk sayısında alışılageldiği gibi 5 yazıyordu, ancak benim aracım 2 kişilikti. Görevli; emniyete gidip ruhsatta değişiklik yapmam gerektiğini ondan sonra 1 ay içerisinde başvurmam halinde ücret ödemeden aracın muayeneden geçeceğini belirtti. Ben de müteakip iş gününde bir trafik tescil takip ofisine durumu anlattım ve değişiklik yapılması için ruhsatı teslim ettim. Aynı günün akşamı ruhsatım aynen geri geldi; şöyle ki aracın trafikteki dosyasında da 5 kişilik görünüyordu ve bu durumun değişmesi için arabanın servisinden 2 kişilik olduğuna dair bir belge isteniyor, değişikliğin ancak ondan sonra yapılabileceği belirtiliyordu. Ben de bu işin basit A4 kağıda yazılmış bir belge ile hallolamayacağını tahmin ettiğimden aracın istanbuldaki distrübitör firnasını telefon ile aradım, arkadaşlar sağolsunlar ilgilendiler, sıcak karşıladılar, konu hakkında bilgi verdim. Ne var ki bu araç 2007-2008 yılında ithal edilmiş, bir daha getirilmemiş ve bu yetmiyormuş gibi aracın Türkiye distrübitörü de değişmiş.

Ne yapacağız peki??

Aracın Düzceden satıldığı bilgisine ulaştık ancak teknik uygunluk belgesine ulaşamadığımız için gümrükten belge gelmesi gerekiyormuş, beni arayacaklarını bildirdiler. Aradan 3 hafta geçti; hala haber çıkmaması üzerine ben de buradaki daihatsu bayi - servisine başvurdum, arkadaşlar sağolsunlar çok ilgilendiler, merkez ofisi bilgilendirdiler, biz size haber vereceğiz dediler.

Oradan da bir haber çıkmayınca 30 günün dolmasına bir kaç gün kala son çare olarak Bursa bayisinden bildiğimiz antetli A4 kağıda aracın 2 kişilik olduğuna dair belge (!) aldım. ( 1 ayın dolmasına bir kaç gün var). Soluğu trafikte aldım görevliler sağolsunlar yardımcı oldular ilgilendiler, dosyasını çıkarttırdılar;

- Sizin dosyada da bu 5 kişilik görünüyor ( onu biliyorum zaten) bunu bu şekilde düzeltemeyiz
- Fotoğraflarını göstersem? arabayı getirsem?
- olmaz.
- ne yapmalıyım?
- Ek 1 belge düzenletin 2 kişilik olarak, onunla TUV e gidip tesbit yaptırın getirin ruhsatı düzeltelim
- muayene olabilecek miyim aynı zamanda
- olur

Bu durumda hemen trafik takip ofislerine gittim ek- 1 belgesi doldurtmak üzere:

- arabanın ruhsatında 5 kişilik yazıyor, 2 kişilik olarak ek 1 belgesi istiyorum
- araba pickup kamyonet miydi?
- hayır binek
- nasılmış öyle ya o ( RUHSATA BAKARAK !! belge doldurulur)
- motor ve şasi numaraları doğruluğuna bakılır ( acele ile)

ver elini gemlik TUV ; oradaki arkadaşlar da sağolsunlar çok ilgilendiler yardımcı oldular, bir de ne göreyim yeni düzenlenen ek 1 belgesinde araç türü YÜK TAŞIMA diyor!!!!

OFFFFFFFFFFFFF

neyse ki bunun bir sorun olmadığı, önemli olanın kendi belgeleri olduğu onu düzeltip kaşeleyeceklerini söylediler, HARİKA!!!
20 dk içerisinde işlemler tamamlarndı ( tekrar muayene olmadı)
Acemlere gitmek üzere yola çıkıldı. Yolda telefon geldi:
- Semih bey iyi günler, Daihatsudan arıyorum; beklediğimiz teknik belge sonunda elimize ulaştı
- !!!!!!!!!!!!!!!!!!
( ruhsatı düzelttireyim alayım :) )
Trafik tescile ulaşıldı, 15 dk içerisinde görevli memur belgelere bakarak ruhsatı değiştirdi

Yani ben 1 ay boyunca boşuna mı teknik belge bekledim ????

SONUÇ:
Ruhsatın en ufak ayrıntısını incelemeden alım satım yapılmayacak
Trafik takip işlemleri mümkünse bizzat yapılacak
Başkasının doldurduğu belge en ufak ayrıntısına kadar incelenecek

İki kişilik bir arabanın 5 kişilik olmadığını ispatlamak bukadar zorsa, tek mi çift mi hala görüş birliğine varılamamış motorsikletlerin koltuk sayısını düzeltmek ne kadar kolay olur varın siz düşünün.

Dipnot: Bu maceramda bana ilgilerini ve çabalarını esirgemeyen

- Başta Şükrü bey olmak üzere tüm ALJ grup çalışanlarına
- TÜVTÜRK Gemlik araç muayene istasyonu personeline
- Başta Yasin bey olmak üzere tüm Daihatsu yetkili servisi Ceketçiler otomotiv çalışanlarına
- Osmangazi trafik tescil şubesinde görevli memurlara
- Mesai arkadaşım Gökhan Beye

Teşekkür ederim

zamanını ayırıp bu konuyu okuyan arkadaşlarımız da sağolsunlar, ilgilenmişler .... :)
En son afacan tarafından 21 Ara 2010, 18:02 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
afacan

Marka: Daihatsu
Model: Copen

Re: Koltuk sayısı, araç ruhsatı hakkında

Mesajgönderen SonCuoreci » 21 Ara 2010, 18:01

:D
Hocam, üşenmedim okudum sonuna kadar.
Hakikaten trajikomik bir olay yaşamışsın, geçmiş olsun (buraya gülen surat mı koyayım, ağlayan mı, karar veremedim :roll: :arrow: Bu daha iyi oldu sanırım)

Evrakların kontrol edilmesi gerçekten şart, ama hepimiz atlıyoruz bu ufak ve önemli detayı maalesef... Sonrasında boşa harcanan onca saat de cabası oluyor.

Tekrar geçmiş olsun...
Kullanıcı avatarı
SonCuoreci

Model: Cuore

Mesajgönderen teriossx » 21 Ara 2010, 23:00

geçmiş olsun,uyarı için teşekkürler....
Kullanıcı avatarı
teriossx

Model: Terios 1. Nesil

Mesajgönderen tufanmuhammed » 26 Ara 2010, 23:34

benzer bi olay aynen benimde başıma geldi. tecrübelerden faydalanmak gerekli :)
tufanmuhammed

Model: Terios 2. Nesil

Mesajgönderen jadamaniac » 27 Ara 2010, 10:21

Daha başlığı görür görmez aracınızın copen olduğunu anladım :mrgreen:
Malesef aynı sorunu ben de aracımı muayeneye sokacağım gün farkettim, binbir ecel teri dökerek içeri girdim fakat işin komiği, kontrolü yapan çocuk arabaya sığamadığı için aracı muayene sırasında ben kullandım, çocuk da gençten biriydi, arabayı çok beğendi, abi bu kaç para vs. derken bir baktım ruhsata geçer damgasını vurdu bitti :mrgreen:
Şimdi aslında işin gerçek yüzünü yazmamışsınız onu da ben ekleyeyim ki asıl suçlular belli olsun;
Bu aslında daha önce yapılmış bir 'hata' değil, iki kişilik spor otomobillerin sıfır km. satışlarında ciddi bir vergi farkı var ve bu da fiyata yansıyor. Bunun önüne geçebilmek, yani açıkcası 'vergiden kaçırmak' amacıyla araçlar ruhsata 4+1 olarak kaydediliyor...Sonradan da bizler gibi dikkatsiz 2. el müşterileri de böyle tüv. köşelerinde sürünüyor...Bu copen de de aynı bmw z4 de de mercedes slk da da...hatta porsche firması sırf bu sebeple araçları 2 kişilik olmasına rağmen arkaya da iki ufak cırt cırtlı koltuk ilave ederek araçlarını dünyaya ihrac eder, legal olarak sorun yaşatmadan düşük vergi diliminden satılabilsin diye...
Bana kalırsa bu durumda suç kesinlikle aracın ilk sahibinde ve satışı yapan bayide dir, ortada yapılan bir 'hata' yoktur, son derece bilinçli - vergi kaçırma amaçlı yapılan bir işlemdir...
jadamaniac

Mesajgönderen abdilhan » 12 Mar 2012, 16:31

selamlar

cok benzer bi sorunu ben yasiyorum suan,gecen ay opel zafira aracimi sattim ve alan arkadas ruhsatta 5 kisilik yaziyor diye(zafiralar 7 koltuklu) muayene yaptiramamis ve dolayisiyla ruhsati alamamis(sattigimda aracin muayenesinin dolmasina 3 gun vardi)...

sarkoy emniyetten aracin dosyasina bakilmis ve ordada 5 koltuk yaziyormus.

sizin yaptiginiz gibi arac teknik belgesiyle ek1 cikartarak u isi cozebilirmiyiz?

simdiden tesekkurler
abdilhan

Marka: Diğer Markalardan Herhangi Birisi
Model: Diğer

Mesajgönderen Düdük » 31 Mar 2012, 14:44

Başlığı gördüğüm anda Copen olduğunu hissettim, eski bir copen kullanıcısıyım, şimdi yeniden almak istiyorum

aracı aldığımda ve sattığımda bu 5 kişilik yazıyı görüp sadece gülmüştüm, muayene bendeyken olmamıştı henüz yeniydi,

alan kişi 10 ay sonra muayene gününde neler yaşadı bilmiyorum,

şimdi yeniden alacağım için aynı sorunu yaşar mıyım onu da bilmiyorum, bu bahsettiğinizi iş güç sebebiyle asla yapamam, izin uğraşma vs..

en kolay çözüm yolu nedir peki
Düdük

Dön Konu Dışı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir