motor arıza ışığı yanıp sönmesi

Daihatsu'nun 4x4 segmentindeki aracıdır. Daihatsu Terios, çeşitli ülkelerde Toyota Cami, Dario Terios, Daihatsu Taruna, Perodua Kembara adları altında da satılmaktadır.

motor arıza ışığı yanıp sönmesi

Mesajgönderen MANDEM » 28 Kas 2011, 11:30

arkadaşlar merhaba

2003 sx at ov aracımı yeni aldım periyodik bakımı cumartesi yaptırdım yalnız şöyle bir sorun var arabanın gazına biraz fazla yüklenip limitlerini zorladığımda şöyle bir silkeleyip motor arıza ışığı yanıp söndü sonra bir daha silkeledi ve devam etti bunun sebebi ne olabilir bakımdan önce tem yolunda limitlerini zorlamıştım hiç böyle bişey olamamıştı bilgi ve görüşlerinizi bekliyorum saygılar

süleyman demirci

beykoz

not bakımı bütün diğer arabalrımı götürdüğüm yerde yaptırdım
MANDEM

Marka: Daihatsu
Model: Terios 1. Nesil

Re: motor arıza ışığı yanıp sönmesi

Mesajgönderen serdarsword » 29 Kas 2011, 21:21

Süleyman bey bunun bir çok sebebi olabilir (kötü yakıt,oksijen sensörü vs vs) yapmanız gereken servise uğrayıp aracınızı bilgisayara bağlatmak.
Kullanıcı avatarı
serdarsword

Marka: Diğer Markalardan Herhangi Birisi
Model: Diğer

Mesajgönderen serdar » 29 Kas 2011, 21:51

Sayın MANDEM arıza ışığı eğer arızadan dolayı yandı ise arıza kodunu beyinden silmedikçe veya kutup başını 10 dakika söküp takmadıkça kendi kendine sönmez. Işık boşta gaz verince mi yandı yoksa seyir halindeyken mi yandı?
Kullanıcı avatarı
serdar

Mesajgönderen MANDEM » 01 Ara 2011, 10:57

SEYİR HALİNDEYKEN ÖZELLİKLE YOKUŞ YUKARI ÇIKARKEN VE DEVİR YÜKSEKKEN OLUYOR
MANDEM

Mesajgönderen serdar » 01 Ara 2011, 11:36

Senin ateşleme sisteminde arıza olabilir. Bu sebepten dolayı anlık elektrik kesilmesi olabilir. Yani motor stop edip çalışma durumu olduğundan. Işık stop edince yanar motor çalışınca tekrar söner. Yüksek devir derken kaç mesela, devir göstergesinde kırmızı, yani motora zarar verecek devirin üstüne çıkıyorsan beyin ceryanı kendiside kesebilir, motorun zarar görmemesi için.
Kullanıcı avatarı
serdar

Mesajgönderen riogrande » 02 Ara 2011, 15:43

abi git bir servise bagla bilgisayara (artık tüm ustalarda var)

kimse bilemez bilgisayara bağlamadan.
Kullanıcı avatarı
riogrande

Mesajgönderen MANDEM » 02 Ara 2011, 18:44

İLGİNİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM BUGÜN BİLGİSAYARA BAĞLATTIM HERHANGİ BİR ARIZA GÖSTERMEDİ USTA KULLANDI YÜKSEK DEVİRLERE ÇIKTI İNANIN BİR KERE BİLE VAR OLAN SORUN OLMADI BİR ARKADAŞIN DEDİĞİ GİBİ ATEŞLEMEDEN ŞÜPHELENMİŞ OLAMLI Kİ USTADA DAHA YÜKSEK GÜÇTE YENİ BUJİLER TAKTI BAKIP GÖRÜCEZ SAYGILAR
MANDEM

Mesajgönderen serdar » 02 Ara 2011, 22:35

Ben bir konuya yorum yapıyorsam veya bir soruya cevap veriyorsam. O meseleye kulaktan dolma bilgilerle değil teknik olarak bir yorum yapıp, cevap veririm. Öyle arkadaşın dediği gibi git bilgisayara bağlat la iş olmuyor. Arıza lambası direk yanmayınca Japonya'ya fabrikaya götürsen bile arabanın arızasını kimse anlayamaz. Sen nasıl emin konuşabiliyorsun diye sorarsan işte kanıtı.....
IMG0045A.jpg
Kullanıcı avatarı
serdar

Mesajgönderen argyle » 04 Ara 2011, 00:55

Konuya yazan 3. Serdar olarak araya gireyim (3. Serdar da padişah ismi gibi oldu, düşündüm de, lan keşke padişah olsaymışım, ne güzel olurdu lan :D ):
Serdar, yanlış anlaşılma olmuş sanırım, riogrande sana birşey dememiş.
Sen bir teknisyen olarak benim şu sorunuma ne diyorsun abi, sorun çözüldü ama nedenini hala bilmiyorum:

gonderi16888.html?hilit=lpg#p16888

2. sayfada baştan 3. mesaj sorunu özetliyor, sonrası da servis maceram. Müsait bir olduğun zaman, linkini verdiğim konuya yazarak görüşünü belirtirsen sevinirim.

NOT: Servisin üzerinden yaklaşık 2 ay geçti. Bu sürede 2-3 kez stop etme olayı yaşadım durmalarda. Ama çok şükür seyir esnasında arıza ışığı yanıp sönmesi olmadı. Stop etmeler için bir arıza kodu kaydediliyor mu beyinde? Servisin dediği gibi BRC servisine gitmedim ayar yapılması için çünkü o günden beri LPG tüketimimi ölçüyorum, bir artış falan olmadı. Sadece, 1. ve 2. viteslerde devir çok düşünce kesik kesiklik var biraz LPG ile giderken. Vites geçişlerim 1'den 2'ye ve 2'den 3'e hissediliyor, sonraki viteslerde hissedilmiyor, bu benden kaynaklanıyor olabilir ama benzin ile kullanırken bu geçişlerin hissedilmesi daha az, enteresandır. Önce, Fatih'in bulduğu özel servise götüreceğim, bir hata kodlarına baktırtayım bakayım, hem de adamlarla tanışmış olurum. Sonra da BRC servisine gidip bakım makım yaptırtacağım. Bakalım ne olacak. Bir arkadaşın Sirion'unu kullanmayı da çok isterim aradaki farkları görmek açısından.
Resim

Billy goat butt in a pepper patch
Kullanıcı avatarı
argyle

Model: Sirion 1. Nesil

Mesajgönderen serdar » 04 Ara 2011, 02:10

Sayın argyle servisin sana söylemiş olduğu cevap ta araca LPG takılırken emme manifolduna delik açılıyor gaz enjektörlerini takmak için ama kenarlarından hava alması imkansız. LPG montajını yapanlar hava alacak kadar boşluk bıraksalar zaten arabayı ilk montaj yaptıkları zaman arabayı çalıştırmakta zorlanırlar. hava alan araba rölanti tutmaz. LPG takanlar hava alacak kadar boşluk kalmış olup kapattıkları halde sonradan açılmışta olabilir. Emme manifoltuna birde fren pedalını yumşatmak için WESTENHAUZ a bağlı vakum hortumu var hortum çatlaksa yırtıksa havayı ordan alma ihtimali de var. gaz kelebeğiylede oynamazlar bence çünkü oynasalar araç benzinde çok zor çalışır. Gaz kelebeği yakıt tortusundan dolayı kirlenebiliyor kirlenince senin bahsettiğin problemi yapabilir. Gözümlede görmeyince sana kesin net bir cevap vermesi zor olur. Arıza lambası araç motoru çalışırken yanmadığı sürece araçta hiçbir arıza kodu yoktur. Arıza lambası yanınca verdiği arıza kodundaki arıza giderilmesi yada silinmesi gerekir. Arıza lambası yanmadığı sürece aklında birşey tutmaz. Ama aynı anda birden fazla arızayı gösterebilir.
Kullanıcı avatarı
serdar

Mesajgönderen argyle » 04 Ara 2011, 03:37

Eyvallah, sağol.
Yani diyorsun ki; durmalarda stop ettiğinde araç, arıza kodu oluşturmaz.
Bana şöyle geliyor: Debriyajsız frene basıp durarak stop ettirme ile debriyaj+fren yapıp durulduğunda motorun kendisinin stop etmesi arasındaki farkı algılar ve 2.si sürücüden değil de araçtan kaynaklandığı için bir sorun kaydı oluşturur gibi geliyor.
Bu benim dileğim gerçi ama senin dediğinden böyle olmadığını anladım.
Resim

Kullanıcı avatarı
argyle

Mesajgönderen serdar » 05 Ara 2011, 19:25

argyle kardeş arabanın arıza ışığı motor çalıştığı halde yanmıyorsa hiçbir arıza kodu yok demektir. yada arabanın algılayabildlği arıza yoktur. kimi arabalar lastik havasının eksikliğini bile anlıyor ama araçtaki arıza sensörü fazla. şöyle söyleyeyim arabayı bilgisayara bağladığın zaman sana bu araba kendinden 20 kere stop etmiş diye bir bilgiyi tutmuyor hafızada. Sadece arızalı olan parçanın arıza kodunu gösteriyor.
Kullanıcı avatarı
serdar

Mesajgönderen argyle » 05 Ara 2011, 20:00

Tamam abi de, misal ateşleme hatasından stop etti, onun kodunu oluşturmaz mı?
Resim

Kullanıcı avatarı
argyle

Mesajgönderen serdar » 05 Ara 2011, 20:30

Eğer ateşleme sisteminde arızalı parçanın sensörü varsa anlar. yoksa anlayamaz. Mesela buji kablosu arızalı bazen ceryan geçirmiyor buji kıvılcım üretmeyince motor dengesizleşip stop ediyor. Basıyorsun marşa araba çalışıyor motor çalışınca arıza lambası sönüyor. Bu arızayı anlayamaz işte. Yani her parçanın arızalı olup olmadığını anlayamaz. Anlasa bile ateşleme sistemi arızası verir yani komple sistemi tek tek elden geçmesi gerekir. İşte 4. buji arızalı veya 2. buji kablosu arızalı diye ayrıntılı tespit yapamaz. Yapması için her parçada ayrırı sensör olması gerekir.Araç beynini bazı yerler parça olarak bağlı olur bazı yerler sistem olarak. Mesela benim arabam oksijen sensörü arızası verdi servis tespit etti ama neden kaynaklandığını hemen anlayamadılar. LPG den olabilir, kirli yakıt olabilir, veya arızalı olabilir dediler. defalarca söndürdüler artık en sonunda söndürünce hemen yanmaya başlayınca öyle arızalı değiştirelim dediler.
Kullanıcı avatarı
serdar

Mesajgönderen argyle » 06 Ara 2011, 22:01

Peki, bu "arıza ışığı yanması" denen hadise ışığın bir anlığına yanıp sönmesi mi? Yoksa yanık mı kalıyor? Hani "akü kutup başını sök, sonra tak söner" diye tavsiye edilen durumda, arıza ışığı sürekli yanıyor mu (kontağı çevirmeden önceki gibi) yoksa sürekli yanıp sönüyor mu (sinyal gibi, sürekli göz kırpma şeklinde)?
Resim

Kullanıcı avatarı
argyle

Sonraki

Dön Terios (1. nesil)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir