Yeni motorumuz! Sonunda Dizel!

Daihatsu'dan Güncel Haberler (Bu bölüm Daihatsu ile ilgili haberler içindir. Modeller ile ilgili haberler için, ilgili modelin kendi sayfasının kullanılması rica olunur)

Yeni motorumuz! Sonunda Dizel!

Mesajgönderen Umut-Gultekin » 01 Nis 2008, 08:53

Daihatsu yeni Dizel motoru ile sonunda kendinden bekleneni verdi! Ekonomik ve küçük şehir araçları üretmeyi ilke edinmiş Daihatsu sonunda üstün motor teknolojisini dizel motorlara da aktarmaya başladı. TOPAZ 2CDDI-II kodlu, 1200 cc silindir hacmine sahip minik dizel motorda supercharger ve turbo charger karışımı yeni bir aşırı besleme sistemi bulunuyor. 2000 cc motorlara kafa tutan bu minik motorun gücü 88 beygir. Ürettiği maksimum tork ise tam 230 Nm.

Çıkmasını sabırsızlıkla bekliyoruz!

2cddi201.jpg
TOPAZ 2CDDI-II
2cddi201.jpg (23.74 KiB) 2805 kere görüntülendi
Kullanıcı avatarı
Umut-Gultekin
Daihatsu Freak

Marka: Daihatsu
Model: YRV Turbo

Re: Yeni motorumuz! Sonunda Dizel!

Mesajgönderen Doorman » 01 Nis 2008, 17:00

SuperSonic yazdı:Daihatsu yeni Dizel motoru ile sonunda kendinden bekleneni verdi! Ekonomik ve küçük şehir araçları üretmeyi ilke edinmiş Daihatsu sonunda üstün motor teknolojisini dizel motorlara da aktarmaya başladı. TOPAZ 2CDDI-II kodlu, 1200 cc silindir hacmine sahip minik dizel motorda supercharger ve turbo charger karışımı yeni bir aşırı besleme sistemi bulunuyor. 2000 cc motorlara kafa tutan bu minik motorun gücü 88 beygir. Ürettiği maksimum tork ise tam 230 Nm.

Çıkmasını sabırsızlıkla bekliyoruz!

2cddi201.jpg

Ben bu motora tek kelimeyle allah derim.
ama şimdi bu motor kesin önce japonyada çıkar. sonra biz niye bu motorun oldugu versiyonların getirilmediğini konususruz. hatta bir süre sonra sıkılır konuşmaktanda vazgeceriz ama bu motorun oldugu versiyonlar hala ülkemize gelmemiştir.
ya hadi bizimkiler bir boşvermişlik içinde peki o japonyadaki arkadaşalar ne yapıyorlar acaba? nufusu 70 milyon olan bir ülke hemde avrupa ve asyanın ortasında olan bir ülke avrupanın en kalabalık asyanın en gelişmiş ülkesi? bu arkadaşlar(!) acaba ne düşünüyorlarda böyle bir pazarı görmezden geliyorlar.
Gene sinirlendim.
Doğustan Fanatik ama arabasına
Kullanıcı avatarı
Doorman

Model: Sirion 1. Nesil

Mesajgönderen Umut-Gultekin » 01 Nis 2008, 21:20

Doorman yazdı:Ben bu motora tek kelimeyle allah derim.
ama şimdi bu motor kesin önce japonyada çıkar. sonra biz niye bu motorun oldugu versiyonların getirilmediğini konususruz. hatta bir süre sonra sıkılır konuşmaktanda vazgeceriz ama bu motorun oldugu versiyonlar hala ülkemize gelmemiştir.

Sinirlenme :) Daha bu motor yeni. Testleri sürüyor. Hiçbir ülkede hiçbir modelde uygulanmadı henüz. Bir de bu motora sahip CVT şanzımanlı modeller piyasaya girince oooooo oooooo ooooo :roll: 8)
Kullanıcı avatarı
Umut-Gultekin
Daihatsu Freak

Mesajgönderen Doorman » 02 Nis 2008, 00:25

SuperSonic yazdı:
Doorman yazdı:Ben bu motora tek kelimeyle allah derim.

Sinirlenme :) Daha bu motor yeni. Testleri sürüyor. Hiçbir ülkede hiçbir modelde uygulanmadı henüz. Bir de bu motora sahip CVT şanzımanlı modeller piyasaya girince oooooo oooooo ooooo :roll: 8)

bu motor ve cvt sansımanlı modellere bizim torunlar kesin binerde onların anne babaları görürmü bilmem.
Kullanıcı avatarı
Doorman

Mesajgönderen Umut-Gultekin » 02 Nis 2008, 09:55

Doorman yazdı:bu motor ve cvt sansımanlı modellere bizim torunlar kesin binerde onların anne babaları görürmü bilmem.

İddiaya girelim mi? Ben diyorum ki en geç 2011 de hem dizel hem de CVT şanzımanlı modeller yollarımızda olur. Olması da lazım zaten. Baksana 2012'de 3D hologramlarla desteklenmiş dijital kadranlara sahip Daihatsu'lar geliyormuş :D Bunlara CVT şanzıman koymazlarsa ayıp olur. Bu sabah benzin aldım 3.36 YTL... Bir an önce dizeli de hayata geçirmek zorundalar yoksa araba satmak imkansız hale gelecek :(

3.36 YTL :(
Kullanıcı avatarı
Umut-Gultekin
Daihatsu Freak

Mesajgönderen SonCuoreci » 02 Nis 2008, 11:36

SuperSonic yazdı:Bu sabah benzin aldım 3.36 YTL... Bir an önce dizeli de hayata geçirmek zorundalar yoksa araba satmak imkansız hale gelecek :(

3.36 mı???? :shock: vay anasını yaa... İyi ki pazartesi depoyu fullemişim o zaman... Nereye gidecek bu işin sonu hiç bilemiyorum artık!!! :?
Kullanıcı avatarı
SonCuoreci

Model: Cuore

Mesajgönderen FaTiH » 02 Nis 2008, 12:07

SonCuoreci yazdı:3.36 mı???? :shock: vay anasını yaa... İyi ki pazartesi depoyu fullemişim o zaman... Nereye gidecek bu işin sonu hiç bilemiyorum artık!!! :?

Ben söyleyeyim;şu yukarıdaki dizel motorumuz gelene kadar idare edebilmek için lpg ye ya da cng ye gidecek sonu bizim için!!
Kullanıcı avatarı
FaTiH
Sirionist

Mesajgönderen SonCuoreci » 02 Nis 2008, 12:10

FaTiH yazdı:
SonCuoreci yazdı:3.36 mı???? :shock: vay anasını yaa... İyi ki pazartesi depoyu fullemişim o zaman... Nereye gidecek bu işin sonu hiç bilemiyorum artık!!! :?

Ben söyleyeyim;şu yukarıdaki dizel motorumuz gelene kadar idare edebilmek için lpg ye ya da cng ye gidecek sonu bizim için!!

Haklısın valla Fatih... ama işin kötüsü benim arabada LPG veya CNG tankı koyacak kadar bagaj yok... :roll:
Kullanıcı avatarı
SonCuoreci

Mesajgönderen FaTiH » 02 Nis 2008, 12:24

Valla sende stepne boşluğu ne kadar bilemiorm ama lpg taktırmış eski kasa sirion cu ark.larda o kısma belli bir ölçütte tank yerleştirmeyi başarabiliolarmış..!Bi soruşturmak lazım!! :wink:
Kullanıcı avatarı
FaTiH
Sirionist

Mesajgönderen Doorman » 02 Nis 2008, 13:38

SuperSonic yazdı:
Doorman yazdı:bu motor ve cvt sansımanlı modellere bizim torunlar kesin binerde onların anne babaları görürmü bilmem.

İddiaya girelim mi? Ben diyorum ki en geç 2011 de hem dizel hem de CVT şanzımanlı modeller yollarımızda olur. Olması da lazım zaten. Baksana 2012'de 3D hologramlarla desteklenmiş dijital kadranlara sahip Daihatsu'lar geliyormuş :D Bunlara CVT şanzıman koymazlarsa ayıp olur. Bu sabah benzin aldım 3.36 YTL... Bir an önce dizeli de hayata geçirmek zorundalar yoksa araba satmak imkansız hale gelecek :(

evet 3,35 YTL evlat acısı gibi. yakında arabalara binmek yerine onları sırtımızda taşıcaz. baksanıza 3,35 YTL
dizel'de gidiyor pek heveslenmeyin. 2,78 gibi birşey oda. kar ,50 ytl ve dizel daha az motorin tüketmesi.
Dün rot balans ayarı yaptırırken kamyonlar otobusler hatta ismini soylemeyeceğim ama oldukça iyi tanınan bir otobus firmasının aracı. depolarına motorin yerine 10'luk yag koyuyorlardı. km'de ,30 ytl daha az tukettiklerini soyluyorlardı. yagın litresi motorinden daha ucuzmus. Yag koyduran bir adamla konustumda. Adamın dediği şu 1 aracın deposu 440 lt filanmıs yada 440 lt yakıt alabilecek durumda. amca 240 lt yag koyduruyor ustunu 200 lt motorin aliyor.
aslında bunlar iyi gunlerimiz daha neler gorecez bakalım.
Kullanıcı avatarı
Doorman

Mesajgönderen SonCuoreci » 02 Nis 2008, 13:48

FaTiH yazdı:Valla sende stepne boşluğu ne kadar bilemiorm ama lpg taktırmış eski kasa sirion cu ark.larda o kısma belli bir ölçütte tank yerleştirmeyi başarabiliolarmış..!Bi soruşturmak lazım!! :wink:

Evet, araştırmalı, gerçi benim stepne yeri de çok küçük... ama tankı yerleştirmeyi başarsak bile bu sefer de stepnesiz yolculuk etmek gerekecek... bu da sakat bir durum gibi geliyor bana...
Kullanıcı avatarı
SonCuoreci

Mesajgönderen Doorman » 02 Nis 2008, 16:37

SonCuoreci yazdı:
FaTiH yazdı:Valla sende stepne boşluğu ne kadar bilemiorm ama lpg taktırmış eski kasa sirion cu ark.larda o kısma belli bir ölçütte tank yerleştirmeyi başarabiliolarmış..!Bi soruşturmak lazım!! :wink:

Evet, araştırmalı, gerçi benim stepne yeri de çok küçük... ama tankı yerleştirmeyi başarsak bile bu sefer de stepnesiz yolculuk etmek gerekecek... bu da sakat bir durum gibi geliyor bana...

sirionlarda stepne yerine koydukları zaman
bagaj alt dosemesi 3-4 parmak havada kalıyor.
stepnede mecburen bagajda
courede nasıl olur hayal edemiyorum bagajını hic gormedigim icin.
Kullanıcı avatarı
Doorman

Mesajgönderen SonCuoreci » 02 Nis 2008, 16:48

Bir adet bagaj resmi gönderiyorum, internetten buldum bunu...
Benim arabanın da bagaj ve stepne bölgesi fotosunu çeker gönderirim... o zaman bir fikir olur herhalde...
bagaj_xx.jpg
Kullanıcı avatarı
SonCuoreci

Mesajgönderen Umut-Gultekin » 02 Nis 2008, 16:49

Doorman yazdı:amca 240 lt yag koyduruyor ustunu 200 lt motorin aliyor.
aslında bunlar iyi gunlerimiz daha neler gorecez bakalım.

Adama "amca senin motor yağ yakıyor, haberin ola" demek lazım :lol:
Kullanıcı avatarı
Umut-Gultekin
Daihatsu Freak

Mesajgönderen Umut-Gultekin » 02 Nis 2008, 17:17

SonCuoreci yazdı:stepnesiz yolculuk etmek gerekecek... bu da sakat bir durum gibi geliyor bana...

Bilmem. Ben tersini düşünüyorum. Niye sakat olsun ki. İstanbul'da her köşe başında lastikçi var neredeyse. Lastik patlasa kenara çekip stepneyi takmaya çalışacağın efor ile en yakın lastikçiye gidip adamı lastikçiye kadar arabayı götürecek "idareten" bir lastikle arabaya götürmek daha kolay gibi :)

Dersen ki şehirlerarası ne olacak? O kadar detaya girmeye en azından benim için gerek yok. Arada bir şehir dışı yapıyoruz. Onda da lastik patlarsa artık bakarız bir çaresine :)
Kullanıcı avatarı
Umut-Gultekin
Daihatsu Freak

Sonraki

Dön Daihatsu'dan Haberler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir